Specification
YUEI Caster Wheel / Castor Wheel In Compliance To RoHS.
Mainly used for a platform carrier transporting a heavy articles and widely used for general industries
| Brand | Yuei |
| Mounting Type | Top Plate Fixed/ Rigid |
| Wheel Diameter | 200 mm |
| Width Of Tread | 42 mm |
| Tread Material | Urethane |
| Wheel Colour | Green |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Load Capacity | 400 kg |
| Housing Material | Zinc Plated Steel |
| Plate Size | 151x102 mm |
| Plate Hole Centres | 112x63 mm |
| Plate Hole Size | 11.5 mm |
Description
- In Compliance To RoHS
- Housing made of heavy duty steel. Double ballrace swivel head, Zinc plated metal parts
- Wheels made of rubber with steel plate wheel assembly, natural black colour. marking
- Mainly used for a platform carrier transporting a heavy articles and widely used for general industries





