Specification
YUEI Caster Wheel / Castor Wheel Medium Heavy. In Compliance To RoHS. Suitable for water supply system
| Brand | Yuei |
| Mounting Type | Top Plate Swivel w/ Brake |
| Wheel Diameter | 125 mm |
| Width Of Tread | 32 mm |
| Tread Material | Urethane wheel w/ nylon assembly |
| Wheel Colour | Grey |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Elasticity Of Tread | Bad |
| Abrasion Resistance | Good |
| Oil Resistance | Good |
| Water Resistance | Good |
| Chemical Resistance | Good |
| Load Capacity | 120 kg |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Plate Size | 102x102 mm |
| Plate Hole Centres | 80x80 mm |
| Plate Hole Size | 11 mm |
| Overall Height | 168 mm |
| Offset | 32 mm |
| Turning Radius | 97 mm |
Description
- Medium Heavy. In Compliance To RoHS
- Housing made of Stainless Steel. Double ballrace swivel head.
- Made of urethane wheel with nylon assembly ,grey colour . Suitable for water supply system





