Specification
ETHOS Caster Wheel - Castor Wheel :
Quiet rolling, protect floors, cushion ride and impact resistance
Quiet rolling, protect floors, cushion ride and impact resistance
| Brand | Ethos |
| Mounting Type | Top Plate Rigid / Fixed |
| Wheel Diameter | 125 mm |
| Width Of Tread | 32 mm |
| Hardness Of Tread | Shore A 70± |
| Tread Material | Performa Rubber |
| Wheel Centre Material | Polyolefin |
| Wheel Colour | Grey |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Elasticity Of Tread | Excellent |
| Abrasion Resistance | Good |
| Oil Resistance | Bad |
| Water Resistance | Good |
| Chemical Resistance | Fair |
| Temperature Range | -20℃ / +80℃ |
| Bearing Type | Centre Ball Bearing |
| Load Capacity | 110 kg |
| Plate Size | 92x64 mm |
| Plate Hole Centres | 71-78x45 mm |
| Plate Hole Size | 8.5 mm |
| Overall Height | 157 mm |
Description
- Hi-tech performa rubber, thermoplastic elastomer tread bonded to polyolefin core.
- Grey, non-marking Single ball bearing with threadguards.
- Quiet rolling, protect floors, cushion ride and impact resistance.
- Hardness: 70± Shore A. Temperature Range: -20°C to +80°C.









