Specification
Caster Wheel / Castor Wheel : In Compliance to American Standard Specification. Extra Heavy Duty
| Brand | Ethos |
| Mounting Type | Wheel Only |
| Wheel Diameter | 304.8 mm or 12 inches |
| Width Of Tread | 76.2 mm or 3 inches |
| Tread Material | Solid Ductile-Iron |
| Wheel Colour | Red |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Elasticity Of Tread | Bad |
| Abrasion Resistance | Excellent |
| Oil Resistance | Excellent |
| Water Resistance | Fair |
| Chemical Resistance | Good |
| Temperature Range | -60℃ / +148℃ |
| Load Capacity | 1814 kg |
| Bearing Type | Double Ball bearing |
| Bore Size | 1 15/16 inches |
| Hub Length | 1 15/16 inches |
| Profile | Round |
Description
- Extra Heavy Duty
- In Compliance to American Standard Specification
- Full double ballrace ways







