Specification
Tente Caster Wheel / Castor Wheel
| Brand | Tente |
| Mounting Type | Top Plate Swivel |
| Wheel Diameter | 75 mm |
| Width Of Tread | 25 mm |
| Hardness Of Tread | Shore D 87± |
| Tread Material | Thermoplastic Rubber |
| Wheel Centre Material | Polypropylene |
| Wheel Colour | Grey |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | - 20 / + 60 °C |
| Load Capacity | 100 kg |
| Bearing Type | Double Ball Bearing |
| Housing Material | Pressed Steel |
| Plate Size | 70 x 55 mm |
| Plate Hole Centre | 57/51 x 41 mm |
| Plate Hole Size | 5.5 mm |
| Overall Height | 103 mm |
| Offset | 28 mm |
Description
- Swivel castor with central lock, housing made of pressed steel, bright zinc plated, blue passivated
- Double ball bearing swivel head, wheel axle with nut
- Stainless Steel balls, plate fitting.
- Wheel centre made of Polypropylene
- Tread: TENTEprene (thermoplastic rubber), grey non-marking, with threadguards, plain bearing



