Specification
TENTE Caster Wheels / Castor Wheel
| Brand | Tente |
| Mounting Type | Hollow Hole Fitting Swivel |
| Wheel Diameter | 200 mm |
| Width Of Tread | 46 mm |
| Hardness Of Tread | Shore A 64 |
| Tread Material | Elastic-tyre w/ Polyamide centre |
| Wheel Centre Material | Pressed steel |
| Wheel Colour | Grey |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | - 20 / + 80 °C |
| Load Capacity | 200 kg |
| Bearing Type | Roller Bearing |
| Housing Material | Pressed steel |
| Centre Hole | 13 mm |
| Swivel Interference | 310 mm |
| Overall Height | 235 mm |
| Offset | 55 mm |
|
Description
- Swivel castor, housing made of pressed steel, zinc chromatised, double ball bearing swivel head, wheel axle with nut.
- Wheel centre made of Polyamide, Tread: elastic-tyre, non-marking, roller bearing, bolt hole



