Specification
UKAI Caster Wheel / Castor Wheel In Compliance To American Standard Specification
| Brand | UKAI |
| Mounting Type | Wheel Only |
| Wheel Diameter | 75 mm |
| Width Of Tread | 32 mm |
| Tread Material | Polyurethane |
| Wheel Colour | Green |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Load Capacity | 180 kg |
| Bore Size | 10 mm |
Description
- In Compliance To American Standard Specification
- For medium heavy duty industrial usage



