Specification
ETHOS Caster Wheel - Castor Wheel :
In Compliance to German ISO Specification
In Compliance to German ISO Specification
| Brand | Ethos |
| Product Code | 341 WNR 100 P62 |
| Mounting Type | Top Plate Swivel |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Hardness of Tread | Shore A 80± 5 |
| Width Of Tread | 35 mm |
| Tread Material | Solid Nylon |
| Wheel Colour | White |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Elasticity Of Tread | Bad |
| Abrasion Resistance | Good |
| Oil Resistance | Good |
| Water Resistance | Good |
| Chemical Resistance | Good |
| Temperature Range | -40℃ / +80℃ |
| Load Capacity | 100 kg |
| Bearing Type | Roller bearing |
| Plate Size | 105x85 mm |
| Plate Hole Centres | 80x60 mm |
| Plate Hole Size | 9.6 mm |
| Offset | 38 mm |
| Overall Height | 128 mm |
Description
- In Compliance to German ISO Specification
- Galvanized pressed steel. Double ballrace swivel head
- Top plate black bolt hole spacing according to ISO standard






