Specification
Caster Wheel / Castor Wheel : Institutional Stainless Steel . NSF Certified for Food Industries
| Brand | Ethos |
| Mounting Type | Hollow Hole Fitting Swivel |
| Wheel Diameter | 90 mm |
| Width Of Tread | 32 mm |
| Tread Material | Hi-tech PA Nylon |
| Wheel Colour | White |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | -30℃ / +100℃ |
| Load Capacity | 115 kg |
| Bearing Type | Delrin Bearing |
| Housing Material | Stainless Steel Inox |
| Centre Hole Size | 10.3 mm |
| Centre Hole Top Area | M10 mm |
| Offset | 39 mm |
| Overall Height | 120 mm |
Description
- 750 NID. Institutional Stainless Steel . Made of stainless steel SUS304. Constructed with double Inox ballrace swivel head
- Hi-tech PA Nylon. Integrated built-in delrin bearing. White, non-marking. Resistant to impact, chemical, steam & abrasion
- Temperature Range: -30ºC to +100ºC . NSF Certified for Food Industries










