Specification
ETHOS Caster Wheel / Castor Wheel : Institutional Stainless Steel . NSF Certified for Food Industries
| Brand | Ethos |
| Mounting Type | Hollow Hole Fitting Swivel w/ Brake |
| Wheel Diameter | 90 mm |
| Width Of Tread | 32 mm |
| Tread Material | Hi-tech PA Nylon |
| Wheel Colour | White |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | -30℃ / +100℃ |
| Load Capacity | 115 kg |
| Bearing Type | Delrin Bearing |
| Housing Material | Stainless Steel Inox |
| Centre Hole Size | 10.3 mm |
| Centre Hole Top Area | M10 mm |
| Offset | 39 mm |
| Overall Height | 120 mm |
Description
- 750 EID. Institutional Stainless Steel . Made of stainless steel SUS304
- Constructed with double Inox ballrace swivel head. Non-marking Hi-tech performa rubber grey
- Thermoplastic elastomer tread bonded to polyolefin integrated built-in delrin bearing
- Resistant to weatherability, low temperature flexibility, chemicals, water & steam
- Soft head & quiet rolling, cushion ride, protect floors, shock & resist impact
- Hardness: 75± Shore A • Temperature Range: -20ºC to +80ºC. NSF Certified for Food Industries










