Specification
ETHOS Caster Wheel - Castor Wheel : Institutional light duty caster for generic application.
| Brand | Ethos |
| Mounting Type | Hollow Hole Fitting Swivel |
| Wheel Diameter | 125 mm |
| Width Of Tread | 27 mm |
| Dome-Ø | 12.2 mm |
| Hardness Of Tread | Shore A 75± |
| Tread Material | Rubber |
| Wheel Colour | Greyish Blue |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Elasticity Of Tread | Average |
| Abrasion Resistance | Fair |
| Oil Resistance | Fair |
| Water Resistance | Good |
| Chemical Resistance | Fair |
| Temperature Range | -20℃ / +60℃ |
| Bearing Type | Plain Bearing With Tread Guards |
| Housing Material | Zinc Plated Steel |
| Load Capacity | 90 kg |
| Centre Hole Size | 12.8 mm |
| Centtre Hole Top Area | 54 mm |
| Offset | 42 mm |
| Overall Height | 159 mm |
| Overall Width | 30.4 mm |
Description
- Institutional light duty caster for generic application. Rubber wheels come with steel thread guards.
- Housing with double ball race swivel head.Bracket made of pressed steel.
- Metal Finish: Zinc plated. Quiet rolling, suits carpet and tile floors










