Specification
ETHOS Caster Wheel - Castor Wheel : Institutional light duty caster for generic application.
| Brand | Ethos |
| Mounting Type | Wheel Only |
| Wheel Diameter | 125 mm |
| Width Of Tread | 27 mm |
| Hardness Of Tread | Shore A 75± |
| Tread Material | Rubber on PP core |
| Wheel Colour | Grey |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | -20℃ / +60℃ |
| Load Capacity | 90 kg |
| Profile | Flat |
| Hub Length | 30.1 mm |
| Bore Size | 12.2 mm |
Description
- Designed for Light-Duty Display Racking and Home Furniture
- Rubber in PP core. Blue - grey non-marking with steel threadguards
- Quiet rolling, suits carpet & tile floors
- Hardness: 75± Shore A. Temperature Range: -20°C to +60°C.










