Specification
Caster Wheel / Castor Wheel : NSF Certified for Food Industries.
| Brand | Ethos |
| Mounting Type | Wheels Only |
| Hardness Of Tread | Shore A 75± |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Width Of Tread | 51 mm |
| Tread Material | Performa Rubber |
| Wheel Colour | Blue grey |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | -20℃ / +80℃ |
| Load Capacity | 185 kg |
| Bearing Type | Stainless Roller Bearing |
| Bore Size | 19.4 mm |
| Hub Length | 61 |
| Profile | Convex |
Description
- Non-marking Performa rubber made of thermoplastic elastomer tread, permanently bonded to ribbed polyolefin wheel core with stainless roller bearings.
- Soft tread, excellent & quiet rolling, cushion ride, protect floor, shock & resist impact.
- Resistant to weatherability, low temperature flexibility, chemicals, water & steam.
- Temperature range: -20°C to 80°C. INOX. NSF Certified for Food Industries






