Specification
ETHOS Caster Wheel / Castor Wheel :
INOX highly recommended for Food Industries. Housing made of stainless steel SUS304.
| Brand | Ethos |
| Mounting Type | Top Plate Swivel |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Width Of Tread | 51 mm |
| Tread Material | Performa Rubber |
| Wheel Colour | Blue grey |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | -20℃ / +80℃ |
| Load Capacity | 185 kg |
| Bearing Type | Stainless Roller Bearing |
| Housing Material | Stainless Steel Inox |
| Plate Size | 114x102 mm |
| Plate Hole Centres | 92x76 or 76x67 mm |
| Plate Hole Size | 11.2 mm |
| Offset | 40 mm |
| Overall Height | 143 mm |
Description
- Non-marking Performa rubber made of thermoplastic elastomer tread, permanently bonded to ribbed polyolefin wheel core with stainless roller bearings.
- Soft tread, excellent & quiet rolling, cushion ride, protect floor, shock & resist impact.
- Resistant to weatherability, low temperature flexibility, chemicals, water & steam.
- Temperature range: -20°C to 80°C. INOX. NSF Certified for Food Industries






