Specification
| Brand | Ethos |
| Mounting Type | Wheel Only |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Width Of Tread | 51 mm |
| Tread Material | Phenolic |
| Wheel Colour | Black |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | -40℃ / +148℃ |
| Elasticity Of Tread | Bad |
| Abrasion Resistance | Good |
| Oil Resistance | Average |
| Water Resistance | Fair |
| Chemical Resistance | Average |
| Load Capacity | 365 kg |
| Bearing Type | Stainless Roller Bearing |
| Bore Size | 19.4 mm |
| Hub Length | 61 mm |
| Profile | Convex |
Description
- Phenolic resin reinforced with macerated fabric with stainless steel roller bearings
- Performs quieter than steel & protects floors. Resistant to hard impact, chemicals, steam & abrasions
- Temperature range: -40ºC to +148ºC. INOX. NSF Certified for Food Industries






