Specification
ETHOS Caster Wheels / Castor Wheel : INOX. Stainless Steel. NSF Certified for Food Industries
| Brand | Ethos |
| Mounting Type | Top Plate Swivel w/ Brake |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Width Of Tread | 51 mm |
| Tread Material | Phenolic |
| Wheel Colour | Black |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | -40℃ / +143℃ |
| Elasticity Of Tread | Bad |
| Abrasion Resistance | Good |
| Oil Resistance | Average |
| Water Resistance | Fair |
| Chemical Resistance | Average |
| Load Capacity | 365 kg |
| Bearing Type | Stainless Roller Bearing |
| Housing Material | Stainless Steel Inox |
| Plate Size | 114x102 mm |
| Plate Hole Centres | 92x76 or 76x67 mm |
| Plate Hole Size | 11.2 mm |
| Offset | 40 mm |
| Overall Height | 143 mm |
Description
- Phenolic resin reinforced with macerated fabric with stainless steel roller bearings
- Performs quieter than steel & protects floors. Resistant to hard impact, chemicals, steam & abrasions
- Temperature range: -40ºC to +148ºC. INOX. NSF Certified for Food Industries






