Specification
BY INDENT ONLY / BY REQUEST
ALBION / COLSON • Caster Wheel / Castor Wheel : MEDIUM-HEAVY DUTY, SHOCK-ABSORBING WITH SPRING GUARD
ALBION / COLSON • Caster Wheel / Castor Wheel : MEDIUM-HEAVY DUTY, SHOCK-ABSORBING WITH SPRING GUARD
| Brand | Albion / Colson |
| Mounting Type | Shock-Absorbing with Spring Guard Rigid/ Fixed |
| Wheel Diameter | 200 mm |
| Width Of Tread | 50 mm |
| Tread Material | Elastic Rubber bonded to cast-iron centre |
| Wheel Colour | Black |
| Load Capacity | 400 kg |
| Bearing Type | Roller Bearing |
| Bore Size | 12.7 mm |
| Plate Size | 159x116 mm |
| Plate Hole Centres | 126x62-86 mm |
| Plate Hole Size | 14.2 mm |
| Hub Length | 65 mm |
| Total Height | 265 mm |
Description
• Housing metal thickness 6.5mm constructed with double spring
• Swivel section is cold formed and hardened double ballrace
• Load spring with spring guard (Position: vertical) . It can be preloaded to obstain various degrees of deflection top
• Elastic Rubber bonded to cast iron centre • Wheel bore with roller bearing
• Temperature Range: -5ºC to +80ºC • Hardness: Shore A 75± 5





